02.06.2022
РУКОВОДСТВО ВСЕМИРНОГО КОНГРЕССА ТАТАР ВСТРЕТИЛОСЬ С МОЛОДЕЖЬЮ СЕЛА АЛЬКИНО В ГОРОДЕ КАЗАНЬ.

РУКОВОДСТВО ВСЕМИРНОГО КОНГРЕССА ТАТАР ВСТРЕТИЛОСЬ С МОЛОДЕЖЬЮ СЕЛА АЛЬКИНО

Они – будущие поколение знаменитого села Алькино, продолжатели процветающей здесь деятельности. В здании Конгресса гостей встречали Кадрия ИДРИСОВА и Ильгиз Халиков.

Ильгиз ХАЛИКОВ поприветствовал гостей от имени Василя Шайхразиева. Он рассказал молодежи о проектах ВКТ в сфере образования и культуры. Среди них программы конгресса по зачислению соотечественников, проживающих в регионах России, в вузы Казани, конкурс “Джалильские чтения”, акция “диктант по-татарски” и др.

– Перед вами открыты все двери. Вы, окончив школу, вступаете в новую жизнь, появляются новые возможности. Главное – не забывать родной язык, в повседневной жизни общаться на татарском языке, - подчеркнул Ильгиз ХАЛИКОВ.

Кадрия ИДРИСОВА рассказала молодежи о наших национальных традициях, их сохранении и развитии.

- Такие поселения, как село Алькино, – гордость татарского народа, вы наследники этого наследия, – сказал он. Также председатель общественной организации татарских женщин” Ак калфак “рассказала о конкурсе учениц” Ак калфак“, который является продолжением конкурса ”Татар кызы".

Путешествие молодежи из села Алькино по Казани продолжилось посещением литературного музея Габдуллы Тукая.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ ҖИТӘКЧЕЛЕГЕ ГАЛИ АВЫЛЫ ЯШЬЛӘРЕ БЕЛӘН ОЧРАШТЫ

Алар – күренекле Гали авылының киләчәк буыны, биредә чәчәк аткан эшчәнлекнең дәвамчылары. Конгресс бинасында кунакларны Кадрия ИДРИСОВА, Илгиз ХАЛИКОВ  каршы алдылар.

Илгиз ХАЛИКОВ кунакларны Васил ШӘЙХРАЗЫЕВ исеменнән сәламләде. Ул яшьләргә БТКның мәгариф һәм мәдәният өлкәсендә алып барыла торган проектлары хакында сөйләде. Алар арасында конгрессның Россия регионнарында яшәүче милләттәшләребезне Казан югары уку йортларына укырга кертү программалары, “Җәлил укулары” бәйгесе, “Татарча диктант” акциясе һ.б.
– Сезнең алдыгызда барлык ишекләр ачык. Сез, мәктәпне бетергәч, яңа тормышка аяк басасыз, яңа мөмкинлекләр барлыкка килә. Иң мөһиме – туган телне онытмау, көндәлек тормышта татар телендә аралашу кирәк, – дип ассызыклады Илгиз ХАЛИКОВ.

Кадрия ИДРИСОВА яшьләргә милли гореф-гадәтләребез, аларны саклау һәм үсетрү хакында сөйләде.
- Гали авылы кебек җирлекләр – татар халкының горурлыгы, сез бу мирасның варислары, – диде ул. Шулай ук “Ак калфак” татар хатын-кызлары иҗтимагый оешмасы рәисе “Ак калфак” укучы кызлар бәйгесе, аның дәвамы булып торган “Татар кызы” бәйгеләре хакында сөйләде.

Гали авылыннан килгән яшьләрнең Казан буйлап сәяхәте Габдулла Тукайның әдәби музеена бару белән дәвам итте.

(По материалам сайта Всемирного конгресса татар).

Дата создания: 02.06.2022 09:11
Дата последнего изменения: 02.06.2022 09:11